Termogeniki - czy działają?

 

Termogeniki to substancje, które zwiększają tempo przemiany materii poprzez zwiększenie temperatury ciała, a co za tym idzie – przyspieszenie metabolizmu tłuszczów. Oznacza to, że substancje te zwiększają produkcję energii kosztem rozkładu tkanki tłuszczowej i w ten sposób mogą zmniejszać zawartość tłuszczu w organizmie.

 
termogeneza

Termogeniki "w naturze".

Istnieją naturalne produkty spożywcze o działaniu termogenicznym. Są to przede wszystkim produkty zawierające kofeinę (kawa, herbata, kakao) oraz ostre przyprawy (papryka chili, pieprz czarny i czerwony, a także imbir). Dzięki zawartości związków zwiększających wydatki energetyczne organizmu, mogą zwiększać podstawową przemianę materii dorosłej osoby nawet o 20%, jednak efekt ten jest bardzo krótkotrwały. Produkty te mogą być składnikami zróżnicowanej diety, jednak nie powinny stanowić jej podstawy. Spożywanie dużych ilości, może doprowadzić do chorób układu krążenia, układu pokarmowego i innych powikłań.

W odchudzaniu częściej stosowane są jednak suplementy diety, będące skoncentrowanymi źródłami substancji o działaniu termogenicznym. W dobie Internetu bardzo łatwo jest je kupić. Trudniej o rzetelną informację na temat bezpieczeństwa ich stosowania i skutków ubocznych. Oprócz zwiększenia przemiany materii, a co za tym idzie przyspieszenia procesu redukcji masy ciała, suplementy diety o działaniu termogenicznym mogą doprowadzić do zawału mięśnia sercowego, zatoru płucnego, ciężkich zaburzeń hormonalnych i innych schorzeń.

termogeniki

To prawda, że termogeniki zwiększają tempo podstawowej przemiany materii jednak ilości, które trzeba spożyć dla zauważalnego efektu stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka i nie wolno stosować ich bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Jeśli natomiast dieta odchudzająca ma służyć naszemu zdrowiu, warto zapomnieć o suplementach a zastosować się do zaleceń zdrowego żywienia, które sprzyjają nie tylko utracie masy ciała, ale również zachowaniu zdrowia.

Jeśli chodzi o mnie to nigdy nie stosowałem tego typu suplementów. Prawdopodobnie w pewnym stopniu wspomagają proces redukcji tkanki tłuszczowej, ale i tak największy efekt zanotujemy podczas odpowiedniej diety i właściwego treningu.

Z poważaniem
Sztab trenerski igorjanik.pl

Zapraszamy Was do innych naszych wpisów dotyczących głównie tematyki treningowej.

Trening Obwodowy

Trening Siłowy

Call Now Button