Morsowanie - jak się przygotować.

Morsowanie – mamy listopad więc jest to doskonały okres, by rozpocząć „sezon zimnych kąpieli”. Kim jest mors? Mors – potoczne określenie osoby uprawiającej zimowe kąpiele w lodowatej wodzie odkrytych zbiorników wodnych. Celem tych kąpieli jest utrzymanie ogólnej dobrej sprawności ciała i zdrowia, oraz dostosowanie organizmu do chłodnej pory roku. Kto może zostać morsem? Praktycznie każdy. Nie ma określonych ram wiekowych. Liczą się chęci i oczywiście dostęp do zbiornika wodnego. Jeśli macie znajomych chętnych do kąpieli – śmiało zapraszajcie. Im będzie nas więcej tym cieplejsza będzie atmosfera!

 
Morsowanie

Zalety morsowania

– zahartowanie ciała, zwiększona odporność na infekcje, a co za tym idzie – rzadsze zapadanie na choroby górnych dróg oddechowych. Poprawia się wydolność układu sercowo-naczyniowego, ukrwienie skóry i metabolizm. Dzięki morsowaniu zmniejszają się objawy astmy i schorzeń reumatycznych.

– słona woda wygładza skórę, poprawia jej ukrwienie i nawilża, działa też odprężająco, usuwa stres i zmęczenie, dlatego kąpiel w niej to cudowny relaks po ciężkim, stresującym dniu. Regularne kąpiele w słonej wodzie zaleca się też osobom, które mają kłopoty ze skórą – cierpią na różnego rodzaju schorzenia dermatologiczne i alergie.

– zwiększona produkcja hormonu szczęścia

Gdzie będziemy morsować?

Cykl naszych wejść będę z Wami przeprowadzał w Jelitkowie. Zatoka doskonale się nadaje do tego typu spotkań. Z racji niskich temperatur nie musicie obawiać się żadnych sinic i glonów.

Daty spotkań

Wszystkie informacje będę umieszczał z wyprzedzeniem na stronie www oraz portalach społecznościowych. Planowo – będą to cykliczne spotkania co niedzielę. .

Forma kontaktu

Piszcie do mnie na facebooku, instagramie, mailowo, sms, dzwońcie – każda forma kontaktu jest dobra. Doskonale jak byście jeszcze dzień przed spotkaniem potwierdzali swój udział.

Ekwipunek

W zależności od warunków pogodowych: – kąpielówki / strój kąpielowy – czapka / czepek, rękawiczki – ręcznik – buty neoprenowe – karimata / styropian – ubranie na zmianę – termos z gorącym napojem – nie pijemy alkoholu!!!

Plan działania

  1. Spotykamy się w umówionym miejscu.
  2. Przechodzimy do miejsca, w którym będziemy morsować.
  3. Rozgrzewka – około 10-15min.
  4. Wejście do wody – czas wejścia na początek 1-2min.
  5. Wyjście z wody.
  6. Ćwiczenia rozgrzewające – podwyższające ciepłotę ciała.
  7. Przebranie się w suche rzeczy.
  8. Ciepły napój – jeśli ktoś będzie miał.

Ważne

Każdy morsuje na własną odpowiedzialność.

Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie!

Z poważaniem
Sztab trenerski igorjanik.pl

Jeśli będziecie mieli chwilę czasu to śmiało poczytajcie nasze inne wpisy dotyczących głównie tematyki treningowej.

Trening Obwodowy

Trening Siłowy

Leave a Comment

Call Now Button