Trening funkcjonalny

Czym jest trening funkcjonalny? Czy jest skuteczny? Jak ważne jest jego miejsce w naszym treningu?

Trening funkcjonalny to nic innego jak wykonywanie ćwiczeń, które pomogą nam w naszym normalnym funkcjonowaniu na co dzień. Ta forma treningu angażuje jednocześnie wiele grup mięśniowych. Dla przykładu wykonując ćwiczenia na barki angażujemy praktycznie tylko mięśnie obręczy barkowej. W treningu funkcjonalnym też możemy pracować podczas określonego ćwiczenia na barki jednocześnie wykonując pracę np. na nogi i grzbiet. Jako przykład może stanowić przysiad ze sztangą na plecach po którego wykonaniu prostujemy ramiona ze sztangą zza głową.

Magia treningu funkcjonalnego polega na tym, że przy regularnym ćwiczeniu nasz organizm będzie radził sobie dużo lepiej podczas typowych czynności jak np. noszenie zakupów, podnoszenie  lub przenoszenie czegokolwiek z punktu A do punktu B. Dodatkowo zwiększy się nasza koordynacja ruchowa, wydolność i stabilność. Nie będziemy się tak bardzo męczyć i dzięki temu będziemy mogli zrobić więcej w znacząco krótszym czasie. Żeby faktycznie tak było trzeba być konsekwentnym i regularnym w tym co się robi. To jest klucz do sukcesu.

Trening funkcjonalny jest bardzo skuteczny. Nie jest on oczywiście jedynym elementem całego cyklu treningowego, ale bez wątpienia bardzo ważnym. W zależności od profilu treningu i wymagań stawianych przez podopiecznego jego istotność wzrasta lub maleje. Uważam, że zawsze powinien pojawiać się w treningu nawet w minimalnym stopniu chociażby dla samej zdrowotności.

[fb_button]

Call Now Button
Cresta Facebook Messenger