Kiedy trenować? Która godzina jest najlepsza?

Która godzina jest najlepsza na trening?

Bardzo częste pytanie, na które tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jako trenerzy może powiedzieć, że każda godzina jest dobra, trzeba tylko chcieć. Wszystko się zgadza tylko jak z efektywnością treningu? Jeśli klasycznie wstajemy o 8 to jak wielką karą byłby dla nas trening o 6? Z drugiej strony, jeśli dzień zaczynamy o 5 to czemu mamy czekać do 20 żeby wykonać treningowy plan?

Poranna godzina doskonała na trening

Poranne wstawanie…

Jest niemały % osób, które z samego rana po prostu nie funkcjonują. Łóżko jest dla nich formą magnesu, która nie chce pozwolić się rozłączyć. Nawet jak taka osoba wstanie – o dziwo – wcześniej, to i tak rytuał „obudzenia się” trwa dużo czasu i…. Nagle jest 10/11…

Czy taka osoba jest gotowa do treningu tylko w środku dnia lub w godzinach popołudniowych? Teoretycznie tak, ale na przykładzie trenera Igora śmiało można stwierdzić, że jak nam na czymś zależy to jesteśmy w stanie tak przebudować dzień, że wysiłek fizyczny zrealizujemy nawet o 5 rano!

Wcześniejszy tryb treningowy Igora wyglądał tak, że pierwszy trening odbywał się najszybciej o 10, bardzo często o 11. Ciężko jest nagle przeskoczyć na 5 prawda? Zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy dominuje noc…

Odpowiednie nastawienie psychiczne, chęć przebudowania dnia przy założeniu, że realizujemy plan treningowy sprawiło, że po 2 tygodniach poranne wstawanie i trenowanie „o świcie” stało się czymś normalnym. Czy można powiedzieć, że trener jest bohaterem? NIE, bo dużo naszych podopiecznych startuje z treningiem właśnie od 6, a część od 5 rano. Osoby te są w pełni gotowe do działania, pobudzone i wykonują każdą zaplanowaną formę treningu.

Niektórzy się dziwią, dlaczego my jako sztab trenerski zaczynamy tak wcześnie i czemu nam się chce tak wcześnie wstawać. Odpowiedź jest bardzo prosta. Treningi prowadzimy z pasji i one nas nakręcają. Wiemy, że jeśli praca nie jest regularna to nie ma zamierzonych efektów. Osoby, które z nami trenują chcą, wręcz domagają się szczytowej formy i my staramy się z nimi właśnie taką uzyskać, a później ją utrzymać. Jeśli jedynym zakresem czasowym jest wczesna godzina przed pracą, w której możemy działać to zjawiamy się na obiekcie i aktywujemy podopiecznych najlepiej jak potrafimy. Trening idzie pełną parą!

Trening o każdej porze dnia i nocy

Popołudnie, wieczór jest zdecydowanie lepszy – czy na pewno?

Mnóstwo osób zdecydowanie woli trenować po pracy. Zazwyczaj są to godziny od 15/16 do 23. Czy trening ma wtedy „ręce i nogi”? Tak, ale jest pewna różnica z porannymi godzinami. Dotyczy ona ilości osób na obiekcie. Z samego rana niewiele się dzieje, panuje cisza i spokój. W późniejszych godzinach, zwłaszcza od 16/17 siłownia się budzi. Większy ruch, część sprzętu zostaje zajęta. Czy to dla nas stanowi problem? Żaden, bo obiekt jest na tyle duży i tak dobrze wyposażony, że zawsze wykonamy swoje zadania.

Teoretycznie mówi się, że godziny 17/18 są godzinami najbardziej efektywnymi do treningu. Organizm jest w pełni obudzony i gotowy do działania. Tutaj możemy się w dużej mierze zgodzić, ale nie wszyscy lubią działać po południu, a tym bardziej wieczorem. Jest to już kwestia indywidualna. Częstym elementem, który wymusza na nas godzinę treningu jest praca, obowiązki domowe. Szukamy wolnej chwili, w której byśmy mogli trenować. Dlatego też niektóre osoby decydują się na godziny 20/21/22. Obiekt jest otwarty 24h więc można swobodnie trenować.

Podsumowanie

Jak widzicie, można trenować o różnych porach dnia, a wykonany trening jest efektywny. Elementy, które warunkują nasze zakresy czasowe, które przeznaczamy na trening to praca i dom. Jedni wolą mieć trening wykonany tuż przed pracą, inni zaraz po, jeszcze inni uwielbiają noc. Każda godzina jest dobra pod warunkiem, że jesteśmy w stanie się zregenerować. Bez chociażby snu jest ciężko wykonać 100% tego co byśmy chcieli. Jak budujemy dzień, róbmy to z głową. Niech każdy element ma swoje dobrze przemyślane miejsce. Systematyczne i efektywne działanie będzie zwieńczone sukcesem!

Zapraszamy Was do innych naszych wpisów:

Z poważaniem
Sztab trenerski igorjanik.pl JanikTEAM

Facebook igorjanik.pl

Call Now Button
Cresta Facebook Messenger